Tuesday, February 16, 2010

"But don't coupons just save you money on Junk Food??"

I'm sure if you haven't actually asked this out loud, you've wondered it. I have, too! Today, I made a mini-trip to Publix and thought I would share my perspective on this very topic with you.


First, here are the healthy-ish items I bought:




  • 2 pkg. Nature's Own multigrain sandwich rounds (reg. $2.49) BOGO = paid $1.24 each

  • Post Shredded Wheat cereal (reg. $3.99) on sale for $2.50 - $2 coupon = paid $0.50 *I actually would've gotten 2 boxes for free had I used another $2 coupon + $1/2 Target coupon, but I got distracted...)

  • 2 Healthy Choice Fresh Mixers (reg. $2.99) BOGO - (2) $1 coupons = paid $0.49 each

  • Carrot chips (reg. $1.99) on sale for $1.69

  • 6 kiwis (reg. $0.50 each) on sale for $0.33 each

  • Simply orange juice (reg. $3.79) on sale for $3.00

  • Attitude spring salad mix (reg. $2.99) on sale for $2.50

  • Blue Diamond almonds (reg. $3.19) BOGO - $0.50 coupon (which doubled) = paid $0.59

TOTAL before savings: $29.91

TOTAL after savings: $13.74

I saved 54% on my healthy items just by buying what was BOGO this week! Several of my items were not BOGO, so I made up for that difference by using coupons where I could.


Okay, now the not-so-healthy items:

  • 4 pkg. Simply chocolate chip cookies (reg. $3.39) on sale for $1.41 - (4) $1 coupons = paid $0.41 each
  • 2 pkg. Betty Crocker cookie mix (reg. $2.67) BOGO - (2) $0.40 coupons = paid $0.53 each
  • 8 boxes Betty Crocker fruit snacks (reg. $2.73) BOGO - (4) $1/2 coupons = paid $0.86 each
  • 1 box Betty Crocker fruit snacks (reg. $2.73) BOGO - $0.40 coupon = paid $0.56
  • Lysol All-Purpose cleaner (reg. $2.69) BOGO - $0.50 coupon (which doubled) = paid $0.34

TOTAL before savings: $46.16

TOTAL after savings: $10.48

I saved 77% on the not-so-healthy foods. But do you see how balancing what we wanted with what we needed really paid off? The boys love fruit snacks as an after-school snack, and with 10 snack packages per box, we are looking at about $0.08 per snack! Awesome! For lunch one day this week, I am sure you will see me eating a Healthy Choice meal and a kiwi, which totals less than $1! :)

2 comments:

  1. You are just too smart (and adorable) for words. Can I give you money and you shop for me? I love you! Aunt Rhonda :)

    ReplyDelete
  2. I'm with Rhonda! Impressed! Rachel

    ReplyDelete